ABOUT US

A.N.Yatman Architects Ltd.

Having started its professional life in 1972, our office still continues its services in the fields of project design, application, consultancy, and restoration.

A.N.Yatman Architects Ltd. developed unique design alternatives, provided application solutions and architectural consultancy services for administrative and community buildings, sports complexes, hospitals, airports, bus terminals, universities, hotels, and touristic facilities, theathers and concert halls, embassies, housing complexes and commercial centers both locally and internationally.

Yatman Architects was awarded more than 35 prizes  at architectural competitions, and received “Association of Turkish Architects in Private Practice 2008 Honorary Award”.

HAKKIMIZDA

A.N.Yatman Mimarlar Ltd. Şti.

1972 yılında, mimarlık alanında profesyonel olarak çalışmalarına başlayan ofisimiz, 1986 yılından bu yana limited şirket olarak mimari – iç mimari proje tasarımıuygulamadanışmanlık ve restorasyon  alanlarında hizmet vererek çalışmalarını sürdürmektedir.

Ofisimiz,  yurtiçinde ve yurtdışında,  idari ve sosyal yapılar, spor kompleksleri, hastaneler, ulaşım yapıları,eğitim yapıları, otel ve turizm yapıları, tiyatro ve konser  salonları, büyükelçilik binaları, konut, büro ve ticari yapıların  tasarım projelerine imza atmış, uygulama ve müşavirlik çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Katıldıkları Mimari Proje yarışmalarında 35’in üzerinde ödül ve mansiyon kazanan Affan ve Nesrin Yatman Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) 2008 yılı ONUR ödülüne layık görülmüşlerdir.

YATMAN

ARCHITECTS

Architect

Nesrin-Affan Yatman

Interior Architect

Evren Yatman

ARCHITECT

Affan Yatman

Born in Karamürsel, in 1945, Affan Yatman received his Bachelor of Architecture degree from Zafer Engineering and Architecture Graduate School in 1970, and his Masterof Architecture degree in Restoration from METU Faculty of Architecture in 1978.

Together with his wife Nesrin Yatman, he founded the A.N.Yatman Architects Ltd. and designed numerous building complexes and living spaces. He also participitated in numerous architectural competition juries as chairman or member. A various time periods, he worked as a research assistant at METU, and as a  lecturer at ADMMA (Gazi), Trakya, and Bilkent Universities. He acted as the chairman of TSMD (Association of Turkish Architects  in Private Practice) between 1998-2000.

MİMAR

Affan Yatman

1945 yılında Karamürsel’de doğdu. 1970’de Ankara Zafer Müh. Mimarlık Yüksek Okulu’ndan lisans, 1978 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nden yüksek lisans dereceleri ile mezun oldu.1972 yılından bu yana eşi Nesrin Yatman ile birlikte kurdukları mimarlık ofisinde kurucu ortak, proje tasarımcısı ve yönetici olarak serbest mimarlık faaliyetlerini yürütmüştür. Birçok yarışmada jüri üyeliği ve jüri başkanlığı yapan Affan Yatman, ayrıca çeşitli dönemlerde ODTU Mimarlık Fakültesinde araştırma görevlisi, ADMMA, Trakya Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Affan Yatman, 1998-2000 dönemi TSMD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

ARCHITECT

Nesrin Yatman

Born in Ankara, in 1947,she received her Bachelor of Architecture degree from Zafer Engineering and Architecture Graduate School in 1970, and her Master of Architecture degree in Restoration from METU Faculty of Architecture in 1978.

Nesrin Yatman, with her husband Affan Yatman, founded the A.N.Yatman Architects Ltd. where she continues to create and design since 1972. She also has participitated in numerous architectural competition juries as chairman or member. At various time periods, she worked as a research assistant  at METU, and as a  lecturer at ADMMA (Gazi),  and Trakya Universities. She was a member of the administrative  board of TSMD (Association of Turkish Architects in Private Practice) between 1996-1998, and is still  active as the Vice President  for the 2013 period. Nesrin Yatman is the first woman president of Ankara Atlı Spor Kulübü (Ankara Equesterian Club).

MİMAR

Nesrin Yatman

1947 yılında Ankara’da doğdu.1970 yılında Ankara Zafer Müh. Mimarlık Yüksek Okulu’ndan lisans, 1978 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nden yüksek lisans dereceleriyle mezun oldu.1972 yılından bu yana eşi Affan Yatman ile birlikte kurdukları mimarlık ofisinde kurucu ortak, proje tasarımcısı ve yönetici olarak serbest mimarlık faaliyetlerini yürütmektedir. Bir çok yarışmada jüri üyeliği ve jüri başkanlığı yapan Nesrin Yatman, çeşitli dönemlerde ODTÜ Mimarlık Fakültesinde araştırma görevlisi ve Trakya Üniversitesi ve ADMMA Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Nesrin Yatman, 1996-1998 dönemi TSMD Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlenmiştir. 2013 döneminde bu görevine 2. Başkan olarak devam eden Nesrin Yatman Ankara Atlı Spor Kulübü ilk kadın başkanıdır.

INTERIOR ARCHITECT

Evren Yatman

Born in Ankara, in 1980, he received his Bachelors degree of Interior Architecture from Bilkent University in 2003. Being a managing partner within the firm since 2003, he has been working on the design-application and the consultancy of the projects.

İÇ MİMAR

Evren Yatman

1980 yılında Ankara’da doğdu. 1998 yılında Ankara Tevfik Fikret Lisesinden, 2003 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümünden mezun oldu. 2003 yılından bu yana şirket bünyesinde ortak ve yönetici olarak görev alarak, mimari projelerin tasarım – uygulama çalışmalarını ve kontrolluklarını yürütmektedir.